Час для сватання: зустрічаєм Старий Новий рік

Час для сватання: зустрічаєм Старий Новий рік

Святкувати  Новий рік вдруге – веселий та певною мірою унікальний звичай, що існує лише на пострадянському просторі.

Виникло свято  через зміну календарів на початку XX століття, коли  в багатьох країнах світу відбувся перехід з григоріанського на більш досконалий юліанський календар, який відрізняється від на 13 днів. Однак православна церква відмовилася від нововведень і продовжила відзначати свята за старим стилем.

Тому  Новий рік, як світське свято,  люди тепер святкують за новим стилем , а Старий новий – 14 січня – скоріш данина народним традиціям.

У 2022-му році цей Старий Новий рік випадає на п’ятницю. Християни в цю дати відзначають День Василя і Обрізання Господнє.

Традиційно в дні Старого Нового року також відзначається день Маланки (13 січня) і день Святого Василя (14 січня). Ці свята завжди супроводжувалися народними гуляннями, перевдяганнями і ворожіннями.

Цікаво, що серед стародавніх українських звичаїв на Старий Новий рік варто говорити і про сватання. Тільки 13 січня ті молоді хлопці, які раніше отримали від коханої дівчини “гарбуза”, могли повторити спробу і знову послати в дім дівчини сватів. Свататися на Маланки можна і вперше, адже вважається, що якщо погодитися на шлюб в Щедрий вечір, то і життя молодої пари буде щедрим і радісним.

Старий Новий рік: прикмети

  • У Новий рік не можна давати гроші в борг, щоб протягом року їх не бракувало.
  • Щоб добре одягатися цілий рік, увечері 14 січня для зустрічі Нового року потрібно надіти хороший новий одяг.
  • За старих часів існувало переконання, якщо проводити старий рік і зустріти новий якомога веселіше, то він пройде щасливо.
  • Також вважалося, що 14 січня першим до оселі має увійти чоловік, тоді рік видасться благополучним, якщо увійде жінка – це до біди.
  • Їсти в переддень Старого Нового Року птицю або рибу небезпечно – щастя відлетить або відпливе з дому, а от страви зі свинини дозволяються – вона притягує до будинку щастя.
  • Увечері 13 січня у хлопців є можливість повторити спробу і надіслати сватів до тієї дівчини, яка вже відмовляла.
  • А закохані пари намагаються узаконювати стосунки саме на Старий Новий рік, щоб життя було щедрим на приємні події.
  • Вважалося, що в цей день не можна вимовляти цифру “тринадцять”, а також рахувати дрібні монети. Кажуть, перерахунок монет принесе сльози на цілий рік.