Чи варто заклеювати камеру на ноутбуку ізолентою

Чи варто заклеювати камеру на ноутбуку ізолентою

Розповідаємо, як захистити свої дані та подбати про приватність. Чи потрібно заклеювати камеру на ноутбуці чи смартфоні ізолентою?

Наскільки цей метод виявиться корисним для звичайних користувачів, чи це прерогатива відомих людей?

З приватністю в сучасному світі досить напружено. Настільки, що люди готові, озброївшись ізолентою, заклеїти на комп’ютері всі входи та виходи, аби особиста інформація не потрапила до зловмисників. “Великий Брат стежить за тобою” – фраза з антиутопії Джорджа Оруелла чудово уособлює сучасний світ. Хакери періодично виводять особисті дані користувачів, фотографії, паролі тощо.

Не дивно, що на знімку, нещодавно опублікованому Марком Цукербергом, його ноутбук позує із заклеєними камерою та мікрофоном. Мимоволі замислишся, може, справді варто подбати про свою безпеку, прикрити веб-камеру та паролі складніше придумати.

Хакерам справи до мене немає

І тут не посперечаєшся. Якщо ви не великий підприємець, політик чи знаменитість, ніхто цілеспрямовано стежити за вами не буде.

Але не слід забувати про віруси, які може підхопити кожен. І якщо така зараза потрапить на ваш комп’ютер, хакер отримає доступ до нього, а заразом і до підключених до комп’ютера пристроїв. Думаю, мало хто зрадіє такій перспективі. Найбільше схильні до небезпеки власники ПК з Windows на борту. Їм варто придбати антивірус і не качати всяке сміття на кшталт MediaGet, тому що через 90% таких програм поширюються віруси.

У цьому плані користувачам Mac пощастило більше, тому що і вірусів менше, і отримати доступ до камери без відома власника складніше.

Так, будь ласка, мені нічого приховувати

Повірте, хакеру теж нецікаво дивитися на вашу нудьгуючу особу, що встромляє в монітор. Але нашкодити він все одно може. Згадати хоча б випадок у квітні 2016 року. Тоді користувач “Двача”, отримавши доступ до кількох сотень комп’ютерів, влаштував ціле онлайн-шоу. Він відверто тролив людей, включав у браузері гей-порно, музику, світив сторінку “ВКонтакте”. Головне, що особу шкідника так і не встановили. Або ж згадаємо історію невдахи британця, який стежив за сексуальним життям своїх друзів через веб-камери. Втім, його швидко вирахували та посадили за ґрати.

Навіщо я це все? Випадки стеження не поодинокі, тому не треба про це думати як про щось далеке, що ніколи з вами не станеться. До того ж, окрім хакерів, стеження займаються спецслужби, про це говорив Сноуден ще 2014 року. АНБ цілком під силу змусити смартфон шпигувати за вами, увімкнувши камеру та мікрофон. І ви про це навіть не дізнаєтесь. Але, як я писав вище, якщо ви проста людина, спецслужбам ви нецікаві. Бувай.

Тому не поспішайте замотувати всю техніку в будинку ізолентою, досить елементарних запобіжних заходів. А ось у випадку Цукерберга та інших іменитих особистостей ізолятора це цілком виправданий крок. Точніше, один із багатьох кроків до безпеки.

Боятися модно

Задуматися про свою безпеку варто, але все має бути в рамках розумного. На страху перед стеженням багато компаній стали наживатися, випускаючи різні шторки та плівки для камер. Про стеження говорять з екрану телевізорів, у кіно, серіалах. І тут важливо не втрачати голову, інакше наступним кроком буде шапочка із фольги.

То як боротися?

Можна, звичайно, заклеїти камеру та мікрофон, але, якщо ви звичайна людина, ізолента вам ні до чого. Обзаведіться антивірусом, встановлюйте тільки перевірений софт і, звичайно, не викладайте всю вашу таємну в соціальні мережі. Зараз різні послуги можуть розповісти про вас набагато більше, ніж веб-камера. Тому варто задуматися про приватність і пароль складніше, ніж день вашого народження.