Електронне голосування: за та проти

Електронне голосування: за та проти

До версій електронного голосування, де виборці мають можливість віддати свій голос, не відвідуючи саму виборчу дільницю, використовуючи комп’ютер, планшет або смартфон, належать Онлайн-голосування або Інтернет-голосування.

Технологія електронного голосування має на меті пришвидшити підрахунок виборчих бюлетенів, зменшити кількість персоналу, необхідного для підрахунку голосів вручну, і може підвищити доступність для виборців.

Експерт SKL International Магнус Ліллестрьом, вважає, що очікувані вигоди включають те, що результати голосування можна отримати та публікувати швидше, а – у разі онлайн-голосування – виборці заощаджують час та кошти завдяки можливості голосувати незалежно від свого місцезнаходження, що може збільшити загальну явку виборців.

Проте, для онлайн-голосування вирішальне значення має безпечна ідентифікація виборця в режимі онлайн, тобто повинен існувати ідентифікаційний код або номер, який закріплений за особою у реєстрі громадян, реєстрі виборців і далі у світі методів онлайн-ідентифікації.

Не менш важливими є гарантії таємниці виборців. Системи повинні мати можливість одночасно надійно реєструвати, тих хто брав участь у голосуванні, і не дозволяти нікому дізнатися, за кого вони проголосували.

Також органи управління виборами повинні запевнити себе та інших зацікавлених сторін у тому, що певне технічне рішення спрацює – тобто воно відповідає законодавчим вимогам, є безпечним та надійним і буде працювати як слід. Сертифікація ІКТ для використання у виборах часто розглядається як варіант надання такого роду впевненості. Але в даний час не існує глобального технічного стандарту для різних ІКТ, що використовуються у виборчих процесах. Тому органу, що опікується виборами, необхідно розробити вимоги до процесу сертифікації та забезпечити відповідність системи цім вимогам.

Збільшення ж явки, на переконання експерта, може відбутися лише тоді, коли люди, які раніше не брали участі у голосуванні, вирішили взяти участь через наявність електронного голосування. Проте, ті, хто зазвичай не голосує, не є достатньо обізнаними в новітніх технологіях, щоб голосувати в першу чергу. Отже, щоби мати чіткий вплив на явку виборців, електронне голосування повинно мобілізувати саме тих людей, які навряд чи зможуть голосувати онлайн.

Від проведення онлайн-виборів найбільше виграють ті, хто проживають за кордоном, громадяни, які проживають у сільській місцевості далеко від виборчих дільниць, та люди з обмеженими фізичними можливостями, вважає спеціаліст.

Тому єдиний чіткий висновок полягає в тому, що онлайн-голосування значно полегшує голосування тим, хто вирішив скористатися саме цим варіантом, що, безумовно, вже є результатом.