Між США і Туреччиною назріває криза через поставку російських С-400

Між США і Туреччиною назріває криза через поставку російських С-400

Відносини Сполучених Штатів з Туреччиною, іншим членом НАТО, наблизилися до повномасштабної кризи після того, як Анкара 12 липня заявила про отримання першої партії російських зенітно-ракетних систем С-400 і про плани подальших поставок в найближчі дні.

Адміністрація США не висловила реакцію на повідомлення про здійснення поставок, а запланована прес-конференція на тему можливих дій Вашингтона була відкладена «на невизначений термін».

Виконуючий обов’язки міністра оборони США Марк Еспер близько півгодини говорив по телефону зі своїм турецьким колегою Хулуси АКАР, проте Пентагон відмовився повідомити подробиці розмови.

Міністерство оборони Туреччини заявило, що Акар «сказав своєму колезі з США, що покупка оборонних систем С-400 була не альтернативою, а швидше необхідністью», оскільки “Туреччина як і раніше знаходиться під серйозною повітряної загрозою”. Про яку саме загрозу йдеться, міністр не уточнив.

Глава турецького міноборони додав, що Анкара продовжує розглядати пропозицію США про покупку американських комплексів ППО Patriot. Раніше Вашингтон пропонував Туреччині купити Patriot як альтернативу С-400.

Як повідомлялося раніше, два російські літаки з першою партією компонентів ЗРК С-400 приземлилися в п’ятницю на авіабазі Мюртед в провінції Анкара.

 За умовами угоди, укладеної в 2017 році, Росія поставить Туреччини чотири дивізіони С-400 за два з половиною мільярда доларів.  Частина цієї суми замовник оплатить сам, іншу – за рахунок російського кредиту.

 Купівля нових українців систем ППО спровокувала міжнародний скандал, коли Вашингтон зажадав відмовитися від угоди і замість придбати їх комплекси Patriot.  При цьому США погрожували Анкарі затримкою або взагалі скасуванням поставок новітніх винищувачів F-35.  Але Туреччина відмовилася розривати контракт.

 С-400 “Тріумф” призначені для знищення авіації, крилатих і балістичних ракет, а також наземних об’єктів.  Дальність дії комплексів досягає 400 кілометрів, вони здатні вражати цілі на висоті до 30 кілометрів.