Нові правила робочого часу для водіїв автобусів та вантажівок

Нові правила робочого часу для водіїв автобусів та вантажівок

1521Мінінфраструктури своїм наказом № 337 від 24.06.2021 року оновило «Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів».

 1. Норми даного Положення не поширюватимуться на перевезення пасажирів чи/та вантажів, які здійснюються закладами охорони здоров’я незалежно від форми власності.
 2. Оновлено термінологію, зокрема, змінною перервою вважається сумарна тривалість перерв за робочий день (зміну), протягом яких водій не керує автомобілем та не виконує іншої роботи і який використовується для відпочинку. Робоча зміна – період роботи водія відповідно до графіка змінності (зміна), який може бути як безперервним, так і розділеним на частини.
 3. Час простоїв не з вини водія (у тому числі коли водій не зобов’язаний перебувати на робочому місці, але має залишатися на зв’язку, бути готовим відповісти на будь-який виклик, почати чи відновити рух або виконувати іншу роботу) включається до робочого часу водія.
 4. Тривалість періоду керування не може перевищувати 56 годин на тиждень та 90 годин протягом двох тижнів. У разі підсумованого обліку робочого часу водія нормальна тривалість робочого дня (зміни) без урахування часу перерви не може перевищувати 10 годин.
 5. Тривалість робочого дня (зміни) може бути збільшена до 12 годин за умови, що час керування протягом дня (зміни) не перевищує 10 годин, але не частіше ніж двічі на тиждень, та 9 годин в інші дні.
 6. При підсумованому обліку робочого часу має забезпечуватися наявність не менше ніж одного вихідного дня протягом тижня.
 7. Норму положення щодо зарахування часу охорони ТЗ з вантажем або без нього до робочого часу (п. 2.7 Положення) виключено.
 8. Для водіїв автобусів, які здійснюють регулярні пасажирські перевезення, за їх згодою може встановлюватись робочий день з розподілом зміни на дві частини за умови, що тривалість цих частин не перевищує 4 години 30 хвилин (раніше було 4 години).
 9. Змінний період керування водія, включаючи надурочні роботи, не повинен перевищувати 10 годин не частіше ніж двічі на тиждень та 9 годин в інші дні.
 10. Норму щодо восьмигодинного змінного періоду для водіїв ТЗ, що здійснюють перевезення великовагових, та (або) великогабаритних, та (або) небезпечних вантажів (п. 3.2 Положення) виключено.
 11. Змінний період керування водія (не плановий, а фактичний) може бути збільшено в разі виникнення непередбачуваних обставин (технічна несправність ТЗ, зупинення руху ТЗ в рейсі (на маршруті), несприятливі погодні умови, перешкоди руху, відсутність місць стоянки). Водій має вказати на роздруківці тахографа характер і причину виникнення непередбачуваних обставин не пізніше ніж у момент прибуття до місця стоянки.
 12. 45-ти хвилинну перерву для відпочинку та харчування потрібно робити після керування протягом 4 годин 30 хвилин. Ця перерва може бути замінена перервою тривалістю не менше ніж 15 хвилин із наступною перервою тривалістю не менше ніж 30 хвилин.
 13. Тривалість щоденного (міжзмінного) відпочинку водія протягом будь-якого 24-годинного періоду, рахуючи від початку робочого дня (зміни), має бути не менше 11 послідовних годин(було 10 годин).
 14. Якщо протягом робочої зміни ТЗ керують два водії, кожний водій повинен мати щоденний відпочинок тривалістю не менше 9 послідовних годин(було 8 годин).
 15. Водіям, яким встановлено підсумований облік робочого часу, тривалість щоденного (міжзмінного) відпочинку в окремі періоди може бути зменшено до 9 послідовних годин (було 8) протягом будь-якого 24-годинного періоду, але не частіше ніж тричі на тиждень.
 16. Водії повинні зберігати записи щодо режиму праці та відпочинку протягом робочої зміни та 28 днів з дня її закінчення.
 17. Водій, що керує ТЗ, який не обладнаний тахографом, веде індивідуальну контрольну книжку водія (додаток 3) або повинен мати копію графіка змінності водіїв.
 18. У разі тимчасової непрацездатності водія чи перебування його у відпустці, а також якщо водій не здійснював перевезення пасажирів чи/та вантажів, Перевізник може заповнювати бланк підтвердження діяльності (з’явився у додатку 4). Водії зберігають бланк підтвердження діяльності протягом робочої зміни та 28 днів з дня її закінчення. Перевізники зберігають бланк підтвердження діяльності протягом 12 місяців.

Наказ набирає чинності через 3 місяці з дня його офіційного опублікування.