Польща – заповідник забутих хвороб? – Лікарі зі Швеції приїхали побачити це на власні очі

Польща – заповідник забутих хвороб? – Лікарі зі Швеції приїхали побачити це на власні очі

Нещодавно західні лікарі приїздили до Польщі: і що вони там побачили?

99 відсотків дорослих поляків мають карієс – згідно з даними Міністерства охорони здоров’я, отриманими в рамках програми «Моніторинґ здоров’я ротової порожнини».

З дітьми – так само все фатально: дитяча стоматологія досі в Польщі залишається інтервенційною, а не профілактичною. Це можна побачити на прикладі польських шестиліток.

Інтенсивність карієсу молочних зубів у цій віковій групі більш ніж у три рази вища, ніж у Франції та Греції, і більш ніж у двічі вища за Італію, Португалію, Нідерланди та Австрію.

У таких країнах, як Данія та Фінляндія, карієс є досить рідкісною проблемою, не кажучи вже про Швецію, яка залишається зразком стоматологічної допомоги.

У шведів був час і фінансові ресурси, щоб ліквідувати карієс. Вже після Другої світової війни вони почали обстежувати дітей і підлітків на карієс, потім розробили й швидко впровадили профілактичні проґрами. У той час у Польщі панував медичний хаос, у період глибокого комунізму не вистачало всього, включно з професійним медичним персоналом та обладнанням, — каже стоматологиня Моніка Вєчорек.

Наслідки тої недбалості в Польщі досі відчутні: вона призводить до жахливого стану зубів сучасних людей літнього віку.

Про це свідчать такі явища, як карієс кореня зуба, ясна і пародонтит, низька кількість збережених зубів і зниження жувальної функції взагалі.

Тому зовсім не дивно, що відразу від самого початку хвилі біженців з України, перше, що зробила влада Польщі, так це запровадила спрощену процедуру визнання кваліфікації та прийому на роботу зубних лікарів з України.

Наразі Польща не публікує дані, скільки з них вже офіційно працевлаштувалося, але з приватних каналів ЗУНР можна сміливо сказати, що без роботи в Польщі з українських стоматологів не сидить ніхто.