Страсний тиждень: Великодні традиціі

Страсний тиждень: Великодні традиціі

Останній тиждень перед Великоднем називається Страсний. Всі його дні вважаються Великими — вони наповнені особливим змістом, з кожним пов’язані заборони, традиції і прикмети.

Що не можна робити на Страсному тижні:

влаштовувати гучні гуляння та розваги — православні в ці дні відмовляються від весіль, а святкування днів народжень переносять на наступний тиждень;

вживати продукти рослинного походження, м’ясні, молочні продукти, рибу, алкоголь;

проводити хрещення;

лаятися, лихословити і ображатися.

Великодню передують шість днів Страсного тижня, кожен з яких має свої прикмети, які описують, що можна, а що не можна робити.

Великий понеділок. Перший день Страсного тижня найкраще присвятити прибиранні. будинку і почати це ще до сходу сонця. Всі непотрібні речі, що накопичилися з роками, потрібно викинути, щоб наповнити будинок хорошою позитивною енергією. Особливу увагу важливо приділити їжі — згідно з правилами Великого посту, в перший день можна їсти один раз в день, ввечері. Дозволена холодна сира їжа без олії (сирі овочі і фрукти, хліб, мед і горіхи).

  1. Великий вівторок. У вівторок, що передує Великодню, потрібно прати, шити нові і латати старі речі. Саме час розібрати шафу і перебрати гардероб — там точно є одяг, який ви більше не плануєте носити. У Великий вівторок православні християни починають закупівлю продуктів для пасхального меню. Важливо не забути про скатертини для застілля: наші предки вірили, що вона повинна бути білосніжна і ідеально чиста — вважається, хто Великдень з брудною скатертиною зустріне, того цілий рік чекають невдачі.
  2. Велика середа. У Велику середу християни закінчують генеральне прибирання і запасаються яйцями на Великдень — вважається, що куплені в цей день яйця довше зберігають свіжість. У цей день заборонено шити, прясти, в’язати і займатися будь-яким видом рукоділля, оскільки гострі предмети (спиці, голки), як свідчать народні перекази, притягують до себе нечисту силу.
  3. Чистий четвер. Четвертий день Страсного тижня присвячений очищенню — фізичному та духовному, тому його і називають Чистий четвер. У цей день важливо прокинутися до світанку і скупатися, щоб запастися міцним здоров’ям на весь майбутній рік. Четвер — останній день Страсного тижня, коли дозволена фізична праця. В цей день важливо завершити прибирання і винести все сміття, щоб не нести з собою в наступний рік старі проблеми.
  4. Страсна п’ятниця. Страсна п’ятниця — день найважчих випробувань. У цей день важливо відмовитися від будь-якої їжі і провести його з молитвою і каяттям, в тиші і роздумах. Заборонений будь-який фізичний труд, але це не стосується випікання пасок — приготована в цей день великодня випічка довго буде м’якою і свіжою.
  5. Велика субота. Останній день Великого посту називають Тихою або Великою суботою — в цей день не можна шуміти та веселитися. Напередодні Великодня не варто брати і давати гроші в борг, інакше можна втратити власного достатку і фінансового благополуччя. У Велику суботу важливо відкинути з голови всі погані думки і помиритися з усіма, з ким у сварці, а також попросити вибачення, у всіх, кого скривдили.